دکوراسیون آشپزخانه, میز ناهار خوری

اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

سؤالات متداول هنگام خرید میز ناهارخوری

اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

هر یک از اتاق ها و فضاهای خانه، حسی را برای ساکنین خانه تداعی می کنند که با یکدیگر متفاوت است. اتاق نشیمن محلی برای سرگرم شدن یا صحبت درباره مسائل گونانگون است. اتاق خواب محل استراحت و فضای خصوصی افراد است. آشپزخانه نیز جایی است که همه ی وعده های غذایی در آن آماده می شود و قلب یک خانه است. اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن مربوط به ارتباطیست که میان خانه و میز ناهار خوری ، به عنوان یکی از مهمترین اجزای خانه ایجاد می کند. میز ناهار خوری از گذشته های بسیار دور، نقش مهمی را در خانه ایفا می کند. در ادامه به دلایل اهمیت اتاق ناهارخوری در خانه های مدرن می پردازیم.

69425723 386032788718548 5884291189980766075 n 819x1024 - اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

جداسازی بخش های کاربردی خانه

اتاق ناهارخوری در حقیقت به روشن شدن مرزهای میان بخش های مختلف خانه با کاربری های گوناگون کمک می کند. زیرا این مکان به طور واضح محلی برای صرف غذا یا پذیرایی از مهمان هاست. هم چنین اعضای خانواده می توانند بعد از صرف غذا، اوقات خود را با صحبت کردن با یکدیگر دور میز ناهار خوری بگذرانند. این در حالیست که عموما با تماشای تلویزیون در اتاق نشیمن وقت می گذرانند که می تواند خسته کننده یا مضر باشد. اتاق ناهار خوری قسمت های متفاوت خانه را از هم جدا می کند و کاربرد هر فضا را مختص خود آن اتاق می نماید.

Photo 1612114564164 1024x1024 - اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

ترویج عادت های غذایی سالم

بر اساس یک پژوهش که در سال 2013 انجام گرفته است، متمرکز نبودن هنگام صرف غذا می تواند منجر به افزایش وزن گردد. هنگامی که سریع یا بی احتیاط غذا می خوریم، بدن ما مقداری کالری بیشتری در مدت زمان مشخص صرف غذا دریافت می کند. از این رو وقتی همه ی اعضای خانواده در اتاق ناهار خوری و بدون مزاحمت یا حواس پرتی مشغول صرف غذا می گردند، عادت های غذایی سالم در خانواده شگل می گیرد. این عادت های مفید می توانند در ادامه با استفاده نکردن از تلفن های همراه در اتاق ناهار خوری بهبود یابد. زیرا امروزه بیشتر مردم منتظر رسیدن پیام ها یا اعلان های تلفن همراه خود هستند و نمی توانند به درستی روی غذا خوردن تمرکز کنند.

 باید توجه داشته باشیم که اتاق ناهار خوری محل مناسبی برای قرار دادن تلویزیون نیست. زیرا تماشای تلویزیون هنگام صرف غذا آسیب های بسیاری را به سلامتی افراد وارد می کند. هنگامی که هم زمان با تماشای تلویزیون غذا می خورید، درکی از میزان غذای مصرفی و طعم و مزه آن ندارید. بنابراین احتمال پرخوری در این زمان بیشتر است. میزان رضایت فرد از غذایی که همراه با تلویزیون می خورد کمتر است زیرا مغز تمرکزی روی آن غذا ندارد. این امر می تواند باعث ایجاد مشکلات اضافه وزن و چاقی و تبعات آن ها گردد. از طرف دیگر غذا خوردن مقابل تلویزیون به دلیل عدم توجه به فرآیند جویدن غذا، می‌تواند درد فک و درد معده ایجاد کند. بنابراین اتاق ناهار خوری بدون حضور تلویزیون محل مناسبی برای صرف غذا با تمرکز و آرامش است که سلامت افراد را حفظ می کند.

unnamed - اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

محلی برای ارتباط خانواده

پررنگ ترین نقش اتاق ناهار خوری در خانه، جمع کردن اعضای خانواده دور یکدیگر است. میز ناهار خوری به عنوان مهم ترین عنصر اتاق غذا خوری، محل ارتباط و تعامل میان ساکنان یک خانه است. افرادی که به زیبایی و استاندارد بودن اتاق ناهار خوری و میز ناهار خوری خانه خود، توجه زیادی می کنند، به وارد شدن انرژی مثبت به خانه و بهبود روابط اعضای خانواده کمک می کنند. اتاق ناهارخوری در واقع نماد قدرت، پایداری، هم بستگی و وحدت اعضای خانواده در کنار یک دیگر است. محلی برای پذیرایی از مهمان ها که باید گرم و صمیمی و راحت باشد.

ایده هایی برای اتاق ناهار خوری ایده آل

 برای این که یک اتاق ناهار خوری زیبا و ایده آل داشته باشید تا کیفیت زندگی شما افزایش یابد، کافیست به چند نکته ی ساده توجه کنید.

کاربرد اصلی اتاق ناهار خوری، غذاخوردن است پس انتخاب میز ناهار خوری راحت و مناسب از مهم ترین نکات است. میز ناهارخوری های گرد برای دور هم جمع شدن و ارتباط میان اعضای خانواده مناسب تر هستند اما جای بیشتری می خواهند و ممکن است برای اتاق های ناهار خوری کوچک مناسب نباشند.

انتخاب فرش مناسب برای میز ناهار خوری می تواند اتاق را بزرگ تر و دل پذیر تر جلوه دهد. فرش باید بزرگ تر از میز ناهار خوری و صندلی های آن باشد. به سادگی شسته و تمیز شود و با جا به جایی صندلی ها، جمع نشود. اگر می خواهید اتاق ناهار خوری خود را بزرگ تر جلوه دهید، سراغ صندلی هایی که پشتی خیلی بلندی دارند نروید. این صندلی ها به دلیل ارتفاع زیادی که دارند، فضا را کوچک تر نشان می دهند. از انواع متنوع نورپردازی استفاده کنید. اگر اتاق ناهار خوری شما پنجره ای دارد می توانید از نور طبیعی بهره مند شوید. چراغ های رومیزی و قراردادن شمع روی میز ناهار خوری را فراموش نکنید.

اتاق ناهار خوری را بیش از حد شلوغ نکنید. این اتاق فقط جای میز و صندلی های ناهارخوری، بوفه یا کمد است و نه وسیله های بیشتر. اتاق را لوازم بزرگ یا وسایل اضافی و ناخواسته شلوغ نکنید. شلوغی اتاق ناهارخوری تمرکز حین صرف غذا را از بین می برد و از وعده ی غذایی خود لذتی نخواهید برد.

Photo 1612114547394 1024x1024 - اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن

اتاق ناهار خوری؛ فضایی خانوادگی

 همان گونه که گفتیم اتاق ناهار خوری از مهم ترین بخش های یک خانه است. زیرا مامنی برای تعامل و گفت و گوی اعضای خانواده درباره ی اتفاقات طول روز به شمار می رود. میز ناهار خوری ساکنان خانه را دور خود جمع می کند تا ساعتی را به دور از دنیای مجازی یا تلویزیون با یکدیگر بگذرانند. اگر در منزل خود، یک اتاق جداگانه برای ناهار خوری ندارید نیز می توانید با کمی خلاقیت، فضای خاصی از خانه را برای این کاربری شخصی سازی کنید. پهن کردن یک فرش مناسب زیر میز ناهار خوری، متفاوت بودن رنگ دیوار های این فضا یا نورپردازی خاص آن، می تواند فضای ناهار خوری شما را از باقی خانه متمایز کند. با گسترش استفاده از تلفن های هوشمند و نداشتن زمانی برای سپری کردن با خانواده، اهمیت اتاق ناهار خوری در خانه های مدرن روز به روز افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.