میز ناهار خوری

در مورد تاریخچه میزهای ناهار خوری چه می دانید؟

تاریخچه میزهای ناهار خوری

بررسی تاریخچه میزهای ناهار خوری موضوعی جالب توجه است که شاید افراد زیادی برای کسب اطلاعات در این مورد کنجکاو باشند. تصور اینکه زمانی میزهای ناهارخوری وجود نداشتند و مردم اغلب بر روی سکوهای سنگی یا میزهای کوچک غذا می خوردند سخت است. آنها از میزها جهت بازی کردن یا نگارش و مطالعه استفاده می کردند و استفاده از میز برای صرف غذا رایج نبود.

یونانی ها را می توان اولین کسانی درنظر گرفت که اتاق هایی را برای صرف غذا در ضیافت های خود طراحی کردند. در بیان تاریخچه میزهای ناهار خوری در منابع مختلف آورده شده است که یونانی ها در این اتاق های مخصوص ضیافت ها و غذا خوردن نیمکت هایی از سنگ یا چوب تعبیه کرده بودند که تنها مردان حق نشستن در آنها را داشتند و زنان به حالت ایستاده و جوانان در این اتاق ها بر روی زمین می نشستند.

در تاریخچه میزهای ناهار خوری رومیان باستان نیز همچون یونانی ها از اتاق های مخصوص که برای غذا خوردن طراحی شده بودند استفاده می کردند اما از آنجایی که آنها معاشرت با زنان را بیشتر از یونانی ها دوست داشتند در همان کاناپه هایی که مردان در اتاق های غذاخوری به صرف غذا می پرداختند زنان را نیز جای می دادند.

History of dining tables 2 min - در مورد تاریخچه میزهای ناهار خوری چه می دانید؟

در تاریخچه میزهای ناهار خوری، زمان محبوبیت این میزها به کدام قرن باز می گردد؟

در تاریخچه میزهای ناهار خوری قرن شانزدهم میلادی را می توان زمانی در نظر گرفت که میزهای ناهارخوری در میان مردم محبوب شدند. هر چند که اغلب میزهایی که در دوران باستان وجود داشتند به شکل میزهای ناهار خوری امروزی نبودند و سبک طراحی آنها متفاوت و اغلب کوچکتر بود اما در دوران های مختلف سبک های مختلفی به وجود آمده و تا مدل های امروزی تکامل یافتند.

در دوره ویکتوریا افرادی که از تمکن مالی خوبی برخوردار بودند هزینه زیادی برای طراحی و تزیین اتاق های ناهارخوری خود صرف می کردند. آنها از صندلی های روکش دار، بوفه های چوبی، تزییناتی از جنس استخوان و دستمال های پارچه ای گرانقیمت برای این منظور استفاده می نمودند. صرف وعده های غذایی در این اتاق ها برای آنها یک رویداد بسیار قابل توجه بود.

در تاریخچه میزهای ناهار خوری این میزها اغلب در کجا قرار داده می شدند؟

در زمان های گذشته نیز همچون زمان حال اغلب میزهای ناهارخوری در داخل یا نزدیک آشپزخانه قرار داده می شدند اما همیشه هم این طور نبود. در تاریخچه میزهای ناهارخوری آورده اند که گاها آشپزخانه با اتاق ناهارخوری فاصله زیادی داشته یا در طبقه متفاوتی قرار می گرفت و حتی در بعضی منازل آشپزخانه و اتاق ناهارخوری در ساختمان های متفاوتی قرار داشتند. علت این موضوع گرمای بیش از حد آشپزخانه ها و احتمال ایجاد آتش سوزی در این مکان از منازل بود.

History of dining tables 3 min - در مورد تاریخچه میزهای ناهار خوری چه می دانید؟

کوچکتر شدن میزهای غذاخوری طویل دوران باستان

با گذشت زمان میزهای غذاخوری طویل دوران باستان که نیمکت مانند بوده، طراحی خاصی داشتند و برای نشستن تمام اهالی یک قوم در کنار هم تعبیه شده بودند کوچکتر شدند. این اتفاق بدین سبب افتاد که اشراف شروع به ترجیح دادن اجتماعات صمیمی تر در سالن های خارج از سالن اصلی غذاخوری که دارای میزهای طویلی بود نمودند.

تاریخچه میزهای ناهار خوری در آغاز قرن هجدهم

در آغاز قرن هجدهم بسیار معمول بود که خانم ها پس از صرف غذا میز و اتاق ناهارخوری را ترک می کردند در حالی که آقایان برای لذت بردن از نوشیدنی ها و سیگار باقی می مانند پس در این دوران آقایان ارتباط بیشتری با میزهای ناهارخوری برقرار می نمودند و از این رو طراحی این میزها در در این قرن اغلب مردانه تر بود. در اواخر این قرن از آنجایی که هنوز طراحی اتاق ها و میزهای ناهارخوری چنگی به دل نمی زد اغلب خانواده آمریکایی به سختی برای صرف وعده های غذایی به صورت منظم به دور میز جمع می شدند؛ آنها از این اتاق ها و میزها به صورت چند کاربردی استفاده می نمودند و اغلب به صورت تنهایی یا چند شیفتی غذا می خوردند.

برپایی شام خانوادگی آمریکایی با ورود میزهای ناهارخوری از اروپا متداول شد و ابتدا تنها در خانه های ثروتمندان به چشم می خورد اما با گذشت زمان اغلب خانواده های متوسط نیز در سراسر دنیا شروع به استفاده از میزهای ناهارخوری طرح جدید نمودند.

هرچند یک خانه ممکن است حالت ساده ای داشته و به شکل یک قصر نباشد اما هنگامی که اهالی آن برای صرف غذا دور یک میز ناهارخوری جمع می شوند صمیمیت و حس خوب وصف ناپذیری بر آن خانه حاکم می شود که این حس با حس داشتن هیچ قصر و کاخی قابل مقایسه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *