میز ناهار خوری

نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

راهنمای خرید میز ناهارخوری

راهنمای خرید میز ناهار خوری یکی از آن مواردی است که باید حتماً بدانید تا بهترین انتخاب را هنگام خرید میز ناهار خوری داشته باشید. از نظر بسیاری از روان‌شناسان، میز ناهارخوری نقطه کانونی هر منزل است.

چراکه حداقل سه بار در روز اعضای خانواده دور آن جمع می‌شوند و علاوه بر صرف غذا با هم گفتگو می‌کنند. بنابراین باید در انتخاب آن دقت زیادی کرد، مخصوصاً که به‌احتمال زیاد سالیان سال در کنار ما خواهد بود.

طبق تجربه، بهترین میز ناهار خوری برای شما میزی است که متناسب با بودجه شما باشد، استحکام زیادی داشته باشد، ابعاد آن با فضای شما تطابق داشته باشد و طراحی و سبک آن به‌گونه‌ای باشد که سال‌ها آن را دوست داشته باشید.

Guide to buying a modern dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

راهنمای خرید میز ناهار خوری

در ادامه در قالب یک راهنمای خرید میز ناهار خوری به جزئیات و نکات بیشتری در این زمینه اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا با انواع میز ناهار خوری چند نفره، میز ناهار خوری کلاسیک، میز ناهار خوری مدرن، میز ناهار خوری کوچک و کم‌جا و میز ناهار خوری سلطنتی آشنا شوید.

Sturdy dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

میز ناهار خوری چوبی مستحکم

 • میز ناهار خوری را انتخاب کنید که از موادی عالی و مستحکم ساخته شده باشد

اگر می‌خواهید میز ناهار خوری شما سال‌ها دوام داشته باشد، بهتر است میزی انتخاب کنید که از چوب‌های مستحکمی مانند ماهاگونی، گردو، افرا، راش، بلوط و ساج ساخته شده باشد. اگرچه چوب‌های مصنوعی یا کامپوزیت مانند تخته سه‌لایه و MDF نیز تا حدودی بادوام و مقرون‌به‌صرفه هستند، اما تجربه ثابت کرده که هرگز به‌اندازه چوب‌های طبیعی ذکرشده مستحکم و بادوام نیستند.

Dining table buying guide 2 - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

 • اگرچه میز چوبی گزینه‌ای عالی است، اما میز شیشه‌ای نیز گزینه جالبی است!

مزیت اصلی میز شیشه‌ای این است که با بسیاری از سبک‌های دکوراسیون به‌خوبی هماهنگ می‌شود و از آنجایی که سطح انعکاسی دارد برای فضاهای روشن انتخاب بسیار خوبی است. نگران نباشید، نمونه‌های امروزی آن از شیشه‌های مستحکم و فشرده ساخته شده‌اند و در برابر خراش و گرما بسیار مقاوم هستند.

Glass dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

حتی می‌توانید به سراغ طیف وسیعی از رنگ‌های مختلف بروید و یک شیشه تیره انتخاب کنید. یکی دیگر از مزایای میز شیشه‌ای این است که به راحتی می‌توانید آن را با صندلی‌های غذاخوری چندرنگ یا با طراحی‌های متفاوت فضا هماهنگ کنید.

 • اگر مدام قصد اسباب‌کشی دارید، میزی انتخاب کنید که به‌راحتی قابل حمل باشد

توصیه می‌کنیم این اصل از راهنمای خرید میز ناهار خوری را دست‌کم نگیرید. زیرا برای خانواده‌هایی که مستأجر هستند حمل یک میز ناهار خوری سنگین در هر بار جابه‌جایی واقعاً آزاردهنده است. اما اگر عاشق یک میز فلزی یا دارای سطح مرمری هستید، به این مسئله نیز فکر کنید که چگونه می‌توانید با خیال راحت آن را حمل کنید.

بهتر نیست به سراغ یک میز چوبی تاشو بروید که دارای پایه‌های قابل جدا شدن است؟ البته پلاستیک نیز مانند چوب سبک است، اما توجه داشته باشید که معمولاً رنگ میز و صندلی‎های ناهار خوری پلاستیکی با گذشت زمان کمرنگ می‌شود و به‌مرور زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند.

Dining table with bench - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

 • یک میز ناهار خوری نیمکت‌دار نیز گزینه خوبی است

امروزه صندلی‌های بعضی از میزهای ناهار خوری، به‌خصوص برای فضاهای کوچک آپارتمانی، به‌صورت نیمکتی، طراحی می‌شوند. معمولاً جنس آن‌ها از تخته سه‌‎لایه سبک و بادوام است تا به‌راحتی قابل جابه‌جا شدن باشند. از نظر بسیاری از خانواده‌ها، این سبک از میزهای ناهار خوری طراحی مدرنی به فضای آن‌ها داده است. در مدل سون از فروشگاه دهکده چوب می‌توانید این نوع طراحی را مشاهده کنید.

 • شکل و ابعادی از میز ناهار خوری را انتخاب کنید که در بیشتر فضاهای خانه قابل استقرار باشد

معمولاً میزهای گرد در آپارتمان‌های جمع‌وجور به‌خصوص برای فضاهای مربع‌شکل، گزینه خوبی به‌نظر می‌رسند. چراکه میزهای مستطیلی به دلیل موقعیت پایه‌های خود و اینکه فقط یک نفر می‌تواند در هر سر آن‌ها بنشیند، نقاط قرارگیری صندلی محدودی دارند. با این حال، اگر یک میز مستطیل‌شکل مدرن با قابلیت بزرگ‌تر شدن انتخاب کنید، آن را می‌توانید برای پذیرایی از میهمانان بیشتر نیز استفاده کنید.

Dining table for 6 people with a bench - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

میز ناهار خوری 6 نفره با نیمکت

دقیقاً مشابه مدل درسا که در فروشگاه دهکده چوب موجود است. امروزه میزهای بیضی‌شکل نیز بسیار رایج شده‌اند، چراکه ترکیب شکلی از میزهای گرد و مستطیلی هستند و مزایا و زیبایی هر دو طرح را دارا هستند.

این شکل از میزها به‌خوبی در فضاهای متوسط ​​یا باریک قرار می‌گیرند و به افزایش عمق فضا کمک می‌کنند. طرحی مشابه مدل پانه فروشگاه ما که دارای سطحی از شیشه نیز هست. میزهای مثلثی فقط برای اتاق‌های بزرگ مناسب هستند ولی سبک مدرنی به فضای خانه می‌دهند.

طبق اصول راهنمای خرید میز ناهار خوری در همه دنیا، یک میز ناهارخوری در حالت ایده‌آل به حدود 90 سانتی‌متر فضای اضافی از هر طرف نیاز دارد تا بتوان صندلی‌های آن را جابه‌جا کرد. پس بهتر است قبل از خرید، طول و عرض فضای اختصاصی خود را اندازه بگیرید.

Suitable color for dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

 • اگرچه باید رنگ میز ناهار خوری و صندلی‌های آن را مطابق سلیقه خود انتخاب کنید اما به رنگ مد روز نیز دقت کنید!

رنگ‌های کلاسیک مانند قهوه‌ای، کرم یا سفید معمولاً خسته‌کننده نیستند و همیشه طرفداران خاص خود را دارند، چراکه با هر فضایی به‌راحتی هماهنگ می‌شوند. اما از رنگ‌هایی مثل قرمز، زرد و آبی ممکن است زود خسته شوید و مجبور شوید دوباره برای خرید یک میز ناهار خوری اقدام کنید.

البته با این وجود، امروزه رنگ قرمز بسیار پرطرفدار است زیرا از نظر بسیاری از افراد حس مدرنیته و مینیمالیستی به فضای خانه می‌دهد که نمونه‌ای از آن را می‌توانید در مدل بوگاتی فروشگاه ما مشاهده کنید.

از طرفی طبق تجربه رنگ سیاه میزهای ناهار خوری چوبی یا فلزی می‌تواند کوچکترین خراش را نشان دهد. توجه به این نکته از راهنمای خرید میز ناهار خوری برای افرادی که بسیار حساس هستند، ضروری است.

 • شکل پایه‌های میز نیز اهمیت خاص خود را دارد

میزهای ناهار خوری معمولاً چهارپایه دارند. اما امروزه میزهایی با پایه ایکس شکل یا یک پایه تکی در مرکز میز نیز به بازار آمده‌اند که زیبایی خاص خود را دارند. همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد. از نظر بعضی از افراد پایه‌های‌ ایکس شکل اصلا جالب نیستند و مانع از این می‌شوند که به‌راحتی بتوان پای خود را زیر میز جابه‎ جا کرد.

 • با توجه به تعداد اعضای خانواده خود و احتمال حضور مهمان، تعداد صندلی‌ها و ابعاد میز خود را انتخاب کنید

طبق تجربه بهتر است ابعادی از میز را انتخاب کنید که قابلیت پذیرش 2 صندلی اضافی برای پذیرایی از مهمانان داشته باشد. به همین دلیل معمولاً میزهای ناهارخوری با 6 تا 8 صندلی فروش بالاتری دارند. حتماً به میزان کیفیت و راحتی صندلی‌ها دقت کنید و این نکته از راهنمای خرید میز ناهار خوری را نادیده نگیرید.

A variety of dining table models - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

قبل از خرید، در مورد انواع مدل میز در میزهای ناهار خوری و ویژگی‌های هرکدام آگاهی داشته باشید

میزها مدل‌های مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • میزهای سنتی. این مدل دارای چهار پایه و معمولاً به شکل مستطیل است و از چوب ساخته می‌شود. از نظر بسیاری از افراد، شکل ساده آن حس خوبی به فضا می‌دهد.
 • میزهای به سبک صنعتی. این مدل معمولاً دارای یک قاب فلزی با یک رویه شیشه‌ای یا چوبی است و به‌عنوان بخشی از دکوراسیون فضاهای کوچک در نظر گرفته می‌شود چراکه معمولا پایه‌های آن‌ تاشو است.
 • میزهای به سبک اسکاندیناوی. این میزها معمولاً گرد یا مستطیلی هستند و به 3 یا 4 پایه مخروطی از چوب سبک مجهز شده‌اند.
 • میزهای به سبک روستایی. این مدل از میزها اصولا از چوب گیلاس، بلوط یا راش ساخته می‌شوند و به‌طور معمول بزرگ و سنگین هستند. از نظر طراحان داخلی و طبق اصول راهنمای خرید میز ناهار خوری در بسیاری از مناطق جهان، این مدل از میزها برای خانه‎ های ویلایی عالی هستند، به‌خصوص اگر قصد دارید حتی بیش از 12 صندلی اطراف آن قرار دهید.
 • میزهایی با طراحی جدید. در این میزهای جدید تغییراتی در مدل پایه‌ها ایجاد شده است و به همین دلیل برای فضاهای مینیمال و روشن بهترین گزینه هستند.

Modern 4 seater dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

ابعاد و فضای مورد نیاز میز ناهار خوری

یکی از مهمترین نکات در راهنمای خرید میز ناهار خوری در نظر گرفتن ابعاد و فضای مورد نیاز میز ناهار خوری می باشد. معمولاً این مرحله جزو مراحل اولیه انتخاب و خرید یک میز ناهار خوری مناسب نیاز شما محسوب می شود.

کاری که شما باید انجام دهید ابتدا فضایی که قصد دارید در آنجا میز را قرار دهید را انتخاب نمائید و ببینید چه میز هایی برای آن فضا مناسب هستند و در مرحله بعدی میزی که دوست دارید را برگزینید. ابعاد هر میز ناهار خوری با مدل دیگر کاملاً متفاوت است اما به طور کلی ابعاد استاندارد و جامعی برای انتخاب فضای مورد نیاز میز ناهار خوری وجود دارد که در ادامه جدول آن آورده شده است. 

 

تعدادقطر میز ناهار خوری (گرد)
2 نفره90 سانتی متر
4 نفره100 سانتی متر
8 نفره142 سانتی متر
تعدادقطر میز ناهار خوری (مربع)
4 نفره96 سانتی متر
8 نفره150 سانتی متر
تعدادقطر میز ناهار خوری (مستطیل)
6 نفره90 در 150 سانتی متر
8 نفره90 در 180 سانتی متر
10 نفره120 در 243 سانتی متر
12 نفره120 در 335 سانتی متر
Dining table buying guide 3 - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

سخن آخر راهنمای خرید میز ناهار خوری

شما باید به میز ناهار خوری خود به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید. به‌خصوص اینکه اگر زندگی کارمندی دارید و نمی‌توانید دو یا سه سال در میان آن را عوض کنید.

پس پیش از آنکه عاشق طراحی میز ناهارخوری مورد نظر خود شوید بهتر است با توجه به نکات ارائه شده در این راهنمای خرید میز ناهارخوری، به میزان راحتی صندلی‌ها و ابعاد آن دقت کنید. امروزه میزهای تاشو و با قابلیت تنظیم ارتفاع طراحی شده‌اند که می‌توانند در حمل آسان‌تر و تنظیم ابعاد بسیار به شما کنند.

Tips for buying a dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

خوشبختانه تمامی انواع مدل‌ها و طرح‌های ذکر شده در این مطلب مانند میز ناهارخوری چند نفره، میز ناهارخوری کلاسیک، میز نهارخوری سلطنتی، میز ناهارخوری مدرن و میز ناهارخوری کوچک و کم‌جا در فروشگاه دهکده چوب موجود هستند.

پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید میز ناهار خوری از این فروشگاه، با طراحان داخلی و مشاوران آن در زمینه انتخاب بهترین گزینه متناسب با فضای خود مشورت کنید. بدین شکل شما بدون هیچ واسطه‌ای و به‌صورت آنلاین می‌توانید سفارش خود را با قیمتی مناسب، مستقیم از کارخانه خریداری نمایید و در نهایت بدون نیاز به پرداخت هزینه حمل، به‌صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

Wooden dining table with blue cover - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

نکات کاربردی در زمینه ی راهنمای خرید میز ناهار خوری

برای این که یک میز ناهار خوری مناسب داشته باشید که با سایر وسایل و لوازم خانگی شما متناسب باشد، بایستی به چند نکته ی اساسی توجه داشته باشید. بسیاری از روانشناسان روی این موضوع تاکید دارند که هر چقدر فضای خانه زیبا تر و جذاب تر باشد، زندگی فرد شاد تر و آسیب های روانی ایجاد شده در فرد کم تر خواهند بود.

راهنمای خرید میز ناهار خوری، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین و زیبا ترین میز ناهار خوری را برای خانه و آشپزخانه ی خود انتخاب کنید و از ترکیب ایجاد شده در خانه ی خود لذت ببرید. اصولا میز ناهار خوری بایستی با سایر وسایل و لوازمی که در خانه و آشپزخانه ی شما قرار دارند، متناسب باشد تا ترکیب دل انگیز و جذابی ایجاد شود.

در این مقاله سعی خواهیم کرد تا درباره ی راهنمای خرید میز ناهار خوری با شما عزیزان صحبت هایی داشته باشیم. به چند مورد از انواع میز های ناهار خوری اشاره خواهیم کرد و درباره ی آن ها صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

Wooden dining table with gray cover - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

انواع میز ناهار خوری

برای این که بتوانید یک میز ناهار خوری متناسب با شرایط خود بخرید، بهتر است ابتدا درباره ی آن فکر کنید و ببینید چه نوع میز ناهار خوری می تواند برای خانه ی شما مفید بوده و خانه و آشپزخانه ی شما را زیبا تر جلوه دهد. در زیر به چند مورد از میز های ناهار خوری اشاره کرده و درباره ی آن ها صحبت خواهیم کرد:

 1. میز ناهار خوری شیشه ای

بعضی از افراد به میز های ناهار خوری شیشه ای رغبت نشان می دهند و همواره سعی می کنند تا در خانه ی خود، از میز های ناهار خوری شیشه ای استفاده کنند. این نوع میز های ناهار خوری در عین این که مزایای بسیاری دارند، دارای معایبی نیز می باشند که باعث شده است استفاده از این نوع وسایل و لوازم خانگی برای افراد دارای محدودیت باشد.

از جمله ی این معایب می توان به سنگین بودن و شکستنی بودن این وسایل و لوازم خانگی اشاره کرد. اگر شما مستاجر هستید و هر چند ماه یا هر چند سال باید اسباب کشی کرده و از یک خانه به خانه ی دیگری بروید، این نوع میز ناهار خوری برای شما مناسب نخواهد بود.

Glass dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

زیرا این نوع میز سنگین می باشد و اگر هم در حین اسباب کشی نشکند، حمل و نقل آن بسیار سخت می باشد و بسیار شما را اذیت خواهد کرد. اما این نوع میز دارای مزیت هایی نیز می باشد. در بسیاری از خانه های ویلایی و آن دسته از خانه هایی که وسایل و لوازم خانگی شیشه ای به وفور در آن مشاهده می شوند، استفاده از میز ناهار خوری شیشه ای می تواند بر جذابیت و زیبایی خانه و آشپزخانه بیفزاید.

البته از میز های ناهار خوری شیشه ای در بسیاری از رستوران ها و تهیه غذا ها نیز استفاده می شود که در این گونه موارد نیز این میز های ناهار خوری، متناسب با شرایط و دکور رستوران مورد استفاده قرار می گیرند. بدیهی است هر چه میز ناهار خوری بزرگ تر باشد، حمل و نقل آن نیز مشکل تر خواهد بود. لذا در مواردی که می دانید برای مدت زمان زیادی باید میز ناهار خوری در مکان خاصی قرار بگیرد، می توانید از این میز های ناهار خوری شیشه ای استفاده کنید.

Guide to buying a glass dining table min - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

میز های ناهار خوری چوبی

برای آن دسته از افرادی که طرفدار دکور های چوبی هستند، استفاده از میز های ناهار خوری چوبی می تواند گزینه ی مناسبی باشد. در راهنمای خرید میز ناهار خوری، میز ناهار خوری چوبی یکی از اصلی ترین گزینه ها می باشد.

میز های ناهار خوری چوبی به دلیل سبک بودن و زیبایی منحصر بفردی که دارند، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این میز ها، در بسیاری از خانه هایی که دکور های چوبی دارند، علی الخصوص کلبه هایی که در مناطق جنگلی به وفور یافت می شوند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

در تولید میز های ناهار خوری چوبی از انواع مختلفی از چوب ها استفاده می شود. هر نوع چوبی دارای زیبایی منحصر بفرد خود می باشد و طرفداران و مشتریان خاص خود را دارد. البته برخی از چوب ها سنگین تر از چوب های دیگر هستند که در هنگام استفاده به عنوان میز ناهار خوری، باعث سنگین شدن میز ناهار خوری نیز می شوند.

از جمله مزایای استفاده از میز ناهار خوری چوبی، می توان به نشکن بودن و سبک بودن این میز ها اشاره کرد. بعلاوه استفاده از این میز های ناهار خوری، جلوه ی بسیار زیبایی را به خانه و آشپزخانه ی شما خواهد بخشید.

Wooden dining table for 6 people min - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

میز ناهار خوری پلاستیکی

میز های ناهار خوری پلاستیکی، یکی دیگر از انواع میز هایی می باشد که در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این نوع میز ناهار خوری را بیشتر در غذا خوری ها و فست فودی ها می توان یافت.

با توجه به این که این نوع میز های ناهار خوری بسیار ارزان و سبک هستند و به راحتی می توان آن ها را از جایی به جای دیگر منتقل کرد، لذا در بسیاری از فست فودی ها و غذا خوری ها، از این نوع میز های ناهار خوری استفاده می شود.

در مراسمات مختلف، از جمله مراسمات جشن و شادی و مراسمات عزا نیز می توان از این نوع میز های ناهار خوری استفاده کرد. زیرا به راحتی و در کم ترین زمان می توان آن ها را جمع کرد.

Plastic dining table min 931x1024 - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

لازم ب ذکر است که علاوه بر میز های ناهار خوری که در بالا به آن ها اشاره شد، میز های ناهار خوری دیگری نیز وجود دارند که جنس آن ها متفاوت می باشد. به عنوان مثال میز های ناهار خوری فلزی نیز وجود دارند که طرفداران خاص خود را دارند.

میز ناهار خوری فلزی

یکی از انواع میز های ناهار خوری نوع فلزی آن است. میز های ناهار خوری فلزی جدید نیز بسیار زیبا و کارآمد هستند. یکی از انواع آن ها مدل چستر پایه فلزی می باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد. این میز ها معمولاً مناسب رستوران ها هستند.

New metal dining table - نکات و راهنمای خرید میز ناهار خوری

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا در ارتباط با راهنمای خرید میز ناهار خوری با شما عزیزان صحبت هایی داشته باشیم. به چند مورد از میز های ناهار خوری نیز اشاره کردیم و درباره آن ها صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله بتواند رضایت شما را جلب کند.