میز ناهار خوری

نقش میز ناهار خوری در دکوراسیون منزل

میز ناهار خوری

امروزه میز ناهار خوری به یکی از عناصر اصلی و جدانشدنی هر خانه‌ای تبدیل‌شده است. این وسیله‌ی کاربردی محلی برای جمع شدن اعضای خانواده گرد یکدیگر و ارتباط و تعامل آن‌هاست. میز و صندلی‌های غذاخوری معمولاً فضای نسبتاً بزرگی از خانه را به خود اختصاص می‌دهند. بنابراین هماهنگی آن‌ها با سبک دکوراسیون منزل و نحوه‌ی صحیح چیدمان آن‌ها اهمیت زیبایی در هارمونی و زیبایی خانه دارد. میز و صندلی ناهار خوری یک عنصر کانونی و اصلی در دکور خانه است که هنگام انتخاب و خرید آن بایستی به نکات زیادی دقت کرد. این وسیله اگر به‌درستی انتخاب شود می‌تواند دکور خانه‌ی شما را تکمیل کند و جلوه‌ی خاصی به آن ببخشد. در ادامه به نکاتی پیرامون چیدمان و محل مناسب قرارگیری میز و صندلی‌های ناهار خوری اشاره می‌کنیم.

فضای مناسب برای چیدمان میز ناهار خوری

انتخاب یک مکان مناسب در خانه و اختصاص دادن آن به فضای غذاخوری در جلوه‌ی میز و صندلی‌های ناهار خوری در دکوراسیون نقش اساسی دارد. برای انتخاب این مکان بایستی به چند نکته دقت کنید. اول اینکه میز ناهار خوری نباید بر سر راه و یا راهروها قرار گیرد. میز و صندلی‌ها نباید مانع عبور و مرور افراد در خانه شوند. دومین نکته در نظر گرفتن فضای لازم و کافی برای چیدمان میز ناهارخوری است. میزهای گرد معمولاً با هر فضایی به‌سادگی هماهنگ می‌شوند و قرارگیری صندلی‌ها گرد آن‌ها، کارتان را راحت‌تر می‌کند. فاصله‌ی صندلی‌ها از دیوار پشتی بایستی حداقل 70 سانتی‌متر باشد تا امکان استفاده از آن‌ها به‌راحتی وجود داشته باشد و مانع عبور و مرور نیز نگردند.

اگر قصد دارید میز خود را در فضایی مانند اتاق غذاخوری یا پذیرایی قرار دهید، دقت کنید که میز و صندلی‌ها مقابل در ورودی اتاق چیده نشوند. این امر به یکی از اصول فنگ شویی و گردش انرژی در منزل مربوط می‌شود. دیگر نکته‌ی حائز اهمیت در انتخاب مکان مناسب، عدم وجود تلویزیون در محل موردنظر است. زیرا صرف غذا هنگام تماشای تلویزیون، یک عادت غذایی ناسالم است که می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی انسان‌ها به وجود آورد. اگر در منزل شما رفت و آمد مهمان‌ها زیاد است و می‌خواهید از میز ناهار خوری برای پذیرایی از آن‌ها بهره ببرید، آن را در محلی قرار دهید که دسترسی به آن راحت باشد و در فضای عمومی خانه واقع‌شده باشد. نورپردازی محل چیدمان میز و صندلی ناهارخوری، تأثیر به سزایی در جلوه‌ی ظاهری و زیبایی بصری آن‌ها در دکوراسیون خانه خواهد داشت.

222 1 - نقش میز ناهار خوری در دکوراسیون منزل
میز ناهار خوری

هماهنگی با دکوراسیون داخلی

توجه به سبک دکوراسیون داخلی خانه هنگام انتخاب میز ناهار خوری یکی از نکات مهم رعایت هارمونی در خانه است. در صورتی که منزل شما فضایی مدرن و امروزی دارد، با قرار دادن یک میز ناهارخوری مدرن و شیک می‌توانید دکور خود را تکمیل و برجسته‌نمایید. میز و صندلی‌های چوبی برای دکوراسیون‌های کلاسیک و سنتی یا معماری داخلی به سبک روستیک (روستایی) بسیار مناسب و زیبا هستند. این میز و صندلی‌ها با آوردن نمای چوبی به خانه ، حس نزدیکی و ارتباط تنگاتنگ با طبیعت را به افراد منتقل می‌کنند. برای خانه‌هایی که به سبک معماری صنعتی تزیین‌شده‌اند، میزهای فلزی با رویه‌ی چوبی یا سنگی، جلوه‌ی خاص و متفاوتی دارد. میز ناهار خوری سفید برای خانه‌های مینی مال با دکوراسیونی بهرنگ‌های روشن و درخشان، عنصری جذاب و درعین‌حال مکمل سادگی سایر وسایل خواهد بود.

میزگرد یا مستطیل شکل؟

 انتخاب میان میزهای گرد یا مستطیل ممکن است کمی مشکل باشد. هرکدام از این میزها ویژگی‌های متفاوتی داند که برای خانه‌ها و فضاهای مختلفی مناسب است. مثلاً میزهای گرد قابلیت قرارگیری در فضاهای کوچک را دارند و امکان فزودن صندلی‌های بیشتر به آن‌ها نیز وجود دارد. اما میزهای مستطیلی به علت نحوه‌ی قرارگیری پایه‌ها و اضلاع، این انعطاف‌پذیری را ندارند. میز ناهار خوری دایره‌ای شکل یا بیضی به علت داشتن خط‌های منحنی، حس نرمی، لطافت، آرامش و راحتی را به چشم بیننده منتقل می‌کنند. علاوه بر این، گوشه‌های تیز میزهای مستطیل یا مربع ممکن است برای خانواده‌هایی که کودکان خردسال دارند نگران‌کننده باشد. البته همه‌ی این موارد تا حد زیادی به محل قرارگیری میز و صندلی‌ها، نحوه‌ی چیدمان و بیش از همه سلیقه‌ی افراد بستگی دارند. ضمن این‌که امروزه میزهایی با شکل‌های نامتقارن نیز به بازار عرضه‌شده‌اند که می‌توانند برای دکوراسیون‌های خاص، جذاب و زیبا باشند.

لازم به ذکر است که انتخاب شکل میز ناهار خوری به تعداد افراد مصرف‌کننده و نیاز آن‌ها نیز وابسته است. برای مثال میزهای گرد به علت رو به روی هم قرار گرفتن افراد و امکان ارتباط چشمی آن‌ها با یکدیگر، بیشتر برای جمع‌های صمیمی و خودمانی کارآمد است. البته این میزها در تعداد صندلی‌های بالا ممکن است چندان کارا نباشند زیرا سبب ایجاد همهمه و شلوغی می‌شوند. میزهای مستطیل شکل یا مربعی جلوه‌ی رسمی‌تری دارند. البته طرح و رنگ پارچه یا طراحی ویژه‌ی میز و صندلی‌ها نیز تأثیر بسیاری بر ویژگی‌های بصری آن‌ها دارد.

111 2 - نقش میز ناهار خوری در دکوراسیون منزل
میز ناهار خوری

شخصی‌سازی میز و صندلی‌ها

اگر از آن دسته افراد مشکل‌پسند با سلیقه‌ای خاص هستید، این کار شما را از گیر افتادن میان انبوهی از مدل‌ها و طرح‌ها نجات می‌دهد. ممکن است در پروسه‌ی انتخاب میز ناهار خوری، مدلی را ببینید که به آنچه در نظر دارید نزدیک است اما نیاز به تغییراتی دارد. می‌توانید به سازندگان سفارش دهید تا میز و صندلی موردنظرتان را مطابق سلیقه‌ی شما تغییر دهند و مدل دلخواه شمارا برایتان آماده کنند. این کار به‌خصوص برای هماهنگ کردن میز و صندلی‌ها با سایر وسایل منزل مانند مبلمان یا پرده‌ها کارایی دارد. برای مثال می‌توانید پارچه‌ی رویه‌ی صندلی‌های میز ناهار خوری خود را با پارچه‌ی مبلمان خود ست کنید و هارمونی زیبایی در دکوراسیون منزلتان ایجاد کنید.

کیفیت ساخت و دوام بالا

زیبایی ظاهری یک میز ناهار خوری برای انتخاب و خرید آن لازم است اما کافی نیست. این وسیله یکی از عناصر تقریباً گران خانه‌ی شماست که قرار است هرروز چند نوبت از آن استفاده کنید. پس باید کیفیت و ماندگاری خوبی هم داشته باشد تا هزینه‌ی دوباره خریدن یا تعمیرات آن را متحمل نشوید. کیفیت و مرغوبیت چوب، پارچه یا هر متریال دیگری که در ساخت میز و صندلی‌ها به‌کاررفته است رابطه‌ی مستقیمی با دوام و ماندگاری آن‌ها دارد. نوع اتصالات به‌کاررفته در میز ناهار خوری نیز حائز اهمیت است. میز و صندلی ناهارخوری بایستی در برابر سایش، ضربه، خراش، حرارت و آلودگی مقاوم باشد و از استحکام بالایی برخوردار باشد. در این صورت می‌توانید سالیان سال به خاطری آسوده از آن بهره ببرید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.